איך את\ה מגדיר\ה את עצמך??חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

חברים

המלך פאר (71)
ברק יוסף (42)
good123 (41)
doron (28)
בנדורה (47)
DL2000 (40)
zhadik (49)
CAFEZOHAR (42)
לתמונות נוספות...

הכעס כאמצעי ביטוי

ראשי >מידת הכעס>הכעס כאמצעי ביטוי
bgy
 

הכעס הוא אמצעי ביטוי לרצון להשגת צרכים או הישגים שלא הושגו בדרכים רגילות, וכנראה לשם כך שילב הבורא יתברך תכונה זו בין תכונותיו של האדם.

 הרב שמחה כהן

למעשה, הכעס הוא אמצעי ביטוי לרצון להשגת צרכים או הישגים שלא הושגו בדרכים רגילות, וכנראה לשם כך שילב הבורא יתברך תכונה זו בין תכונותיו של האדם. הסיפור הבא מאפיין היבט זה: דוד התלונן שחיה, רעיתו, נוטה במהירות לכעוס עליו ועל הילדים. התנהגות זו היא היחידה המסוגלת להוציאו מן הכלים. הוא טוען, שרגישותו לכעס היא גדולה לא רק לגבי כעסה של רעיתו, אלא אף כעס של לקוח עשוי להביאו לנתק מגע מסחרי עמו, גם אם ייגרם לו מכך הפסד כספי. שאלתי את דוד: האם אחד מהוריך היה כעסן? כן, השיב, אבי, ואני זוכר שהתנהגותו הציקה לי וגרמה לי כאבים חזקים בבטני.

בשלב זה התערבה חיה והגיבה: דוד מצפה שאני אהיה כאמו שתמיד הבליגה ולא הגיבה, אבל אני לא כזו. כמו כן אני מבקשת להבהיר, איני מתפרצת סתם ללא סיבה. התפרצותי באה כאשר אני מבקשת דבר פעמים רבות ואינני נענית, ואז באה תגובתי החריפה. הנסיון מוכיח שלאחר התפרצותי, ברוב הפעמים, סוף סוף מבינים עד כמה בקשתי ראויה לתשומת לב ועד כמה היא חשובה. כלומר, הכעס הוא צורת דיבור והבעה שבאמצעותה אני מקבלת דברים שלא הייתי משיגה בלעדיה.

ההשגים שהכועס מנסה להשיג באמצעות הכעס, עשויים להיות חומריים - אוכל ורכוש; רוחניים - כבוד וגאוה; ותחושתיים - התייחסות. אילו היה הכעסן הפוטנציאלי מקבל את רצונותיו באמצעות בקשה רגילה, לא היתה סיבה שיצא מכליו כדי להשיגם. לכן בני זוג, הנתקלים בקשיי כעס במערכת משפחתם, צריכים לבדוק אם לא היתה זו התנהגותם שהביאה לכך שבן-הזוג מנסה להשיג השגים רק באמצעות הכעס, והגלגל חוזר על עצמו: הכעסן כדי להשיג - כועס; הוא מבחין שנותנים לו בעקבות הכעס, ושוב הוא כועס כדי להשיג את הישגיו.

לאה טענה על בעלה, שכאשר הוא רוצה דבר כלשהו הוא צועק. השבתי לה שכנראה כאשר הוא מבקש בנועם, הוא אינו מקבל, ולכן פיתח לעצמו בלא משים שפת דיבור יעילה יותר, אף על פי שהיא פחות נעימה. ''מה לעשות לשיפור המצב''? שאלה לאה. השבתי, שיש לנצל את ההזדמנויות המעטות שבהן הוא מבקש דברים בצורה נעימה ובהזדמנות זו לתת לו בעין יפה. לעומת זאת, בעת שהוא צועק, יש להפחית את הנתינה, וכל זאת בלא להודיע לו על כך. דרכי הנתינה החדשות יטפטפו לתודעתו, והוא יבחין וילמד שדוקא כאשר הוא מבקש יפה הוא משיג ומקבל יותר

הוספת תגובה


לקישורים נוספים...