איך את\ה מגדיר\ה את עצמך??חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

חברים

המלך פאר (71)
ברק יוסף (42)
good123 (41)
doron (28)
בנדורה (47)
DL2000 (40)
zhadik (49)
CAFEZOHAR (42)
לתמונות נוספות...

עצות נוספות להפסקת תהליך הכעס

ראשי >מידת הכעס>עצות נוספות להפסקת תהליך הכעס
bgy

בני-זוג רבים נוקטים לעיתים במהלכים המביאים רגיעה לעצמם או לזולתם. יש ובן-זוג, לכשרואה שהכעס גובר עליו, יוצא את הבית לזמן קצר, כדי להירגע, עד שהוא חש שרמת הכעס הבלתי נשלטת כבר עברה.

Aug 25 200 הרב שמחה כהן

אחרים נוהגים שכשהם מבחינים שהזולת כועס, הם יוצאים את החדר שבו הוא מצוי, וזאת כדי לאפשר לו להירגע כשהוא לבדו. מאידך מתגלה לעיתים שדוקא יציאה מהמקום גורמת להגברת הכעס, משום שאז חש הכועס שאין מאזינים לו כלל וכלל. במקרה כזה, ההישארות מקנה את התחושה שמאזינים ומתיחסים לו, והיא שמביאה רגיעה עליו.

בספר 'אורחורות צדיקים' מובא, שדיבור בנחת גורם רגיעה, לעומת הגבהת הקול הגורמת להגברת הכעס. הצעה נוספת מובאת שם, לא להסתכל בפניו של הכועס ''אלא ידבר אליו בלא ראיית פניו, ואז יבריח הכעס מלבו''.

לעיתים מתגלה, שאחד מבני-הזוג מביא את בן-בריתו בכוונה לכלל כעס על ידי ויכוחיו עמו. צעד זה משמש לו אמצעי להפסקת הויכוח ולהטיל את האשמה על הכעסן, הוא עושה זאת על ידי שהוא מתווכח בלהט גם כשהוא יודע שלא יוכל להגיע לידי הסכמה, אולם הוא מעוניין שבן-זוגו יתפרץ בכעס. בזאת הוא מסיים את הויכוח, בתחושה מדומה של מנצח, מצידו של הווכחן ובכשלונו של הכעסן.

יש ומתרחש התהליך הבא: בעל מגיע הביתה ומתקבל על ידי רעיתו כשהיא כבר עייפה ומותשת מעבודות הבית ומהתעסקות עם הילדים. מכיון שהיא רואה בבעלה את שותפה לבית ולילדים, היא מספרת לו מיד עם בואו על הבנים הסוררים: ''שמוליק שיגע אותי, משה הרביץ לכל הילדים, רחל'ה כל הזמן צעקה...''. הבעל המגיע הביתה גם כן מותש ועייף, ובאופן טבעי מצפה להגיע אל המנוחה ואל הנחלה, מתמלא חימה.

הכעס נובע משתי סיבות: התנהגותם הבלתי נסבלת של הילדים, שקילקלה לו את ההרגשה שהיתה אמורה להיות טובה מיד עם בואו הביתה. הסיבה השניה, שהוסיפה לכעסו, היא חוסר האונים של הרעיה להשתלט על הילדים. בעקבות כעסו הוא מפליא את מכותיו בילדים ומרים את קולו בצעקותיו עליהם, כאשר למעשה הוא שולח בכך שדרים לרעיתו ומבטא את חוסר שביעות רצונו מכישוריה הדלים בטפול בילדים, כאן הרעיה יוצאת להגנתם, משום שהיא מרחמת עליהם, וגם משום שבתת-המודע היא קלטה את ה'מסר' שבעלה מתכוון אליה.

בשלב זה מתחיל להתפתח ויכוח בין הבעל לרעיה על הצורה שבה צריך להגיב על התנהגותם של הילדים. ויכוח זה עשוי להביא להתפרצות גלויה של כעס כלפי הרעיה, שבה ייאמר מפורשות שהיא האשמה בכל מה שקרה, עקב עשייתה 'ענין' מכל דבר פעוט, ומה עוד שהוכח שבגערה לאחד הילדים ובמתן סטירה לילד אחר, הצטנף כל אחד מהם בפינתו ושמר על השקט.

אין ספק שהרעיה יודעת כבר מפעמים קודמות, שכאשר היא מציגה את טענותיה בפני בעלה בצורה המבטאת חולשה ו'לא-יוצלחיות', הדבר מביא אותו להתפרצות של כעס, שיהיה קשה למונעה. לכן מן הראוי שתשקיע חשיבה ותכנון אין להציג את קשייה, מתי לומר את הדברים בפני בעלה בצורה שייקלטו ויביאו לפעולות חינוכיות מצידו של בעלה. במקום לגרום לו לעשות פעולות מעוותות, המשפיעות לרעה על נפשם של הילדים ומעכירות את האוירה במשפחה.


עדיף יותר שהרעיה תקבל את בעלה בסבר פנים יפות, אף אם ילדיה הרגיזוה, ורק לאחר פרק זמן של שהות בבית, תעלה בפני בעלה את קשייה עם הילדים. כשהיא מספרת על קשייה בזמן של רגיעה, יוצגו הדברים בצורה מאוזנת שתאפשר גם לבעלה להבין לקשייה ולפעול בצורה נכונה ונבונה. יחד עם זאת, בעל נבון יודע שבמעט הקשבה לסיפור הקשיים של רעייתו הוא עוזר לה להשתחרר ממצוקותיה וממלאה אותה בכוחות חדשים להמשיך את ניהול הבית והטיפול בילדים.

הוספת תגובה


לקישורים נוספים...