איך את\ה מגדיר\ה את עצמך??חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

חברים

המלך פאר (71)
ברק יוסף (42)
good123 (41)
doron (28)
בנדורה (47)
DL2000 (40)
zhadik (49)
CAFEZOHAR (42)
לתמונות נוספות...

''בְּרֵאשִׁית בָּרָא אֱלֹקִים אֵת הַשָּׁמַיִם וְאֵת הָאָרֶץ''

ראשי >פרשת השבוע>''בְּרֵאשִׁית בָּרָא אֱלֹקִים אֵת הַשָּׁמַיִם וְאֵת הָאָרֶץ''
bgy
''בְּרֵאשִׁית בָּרָא אֱלֹקִים אֵת הַשָּׁמַיִם וְאֵת הָאָרֶץ''

הצדיקים שהם בבחינת שמים, חיים גם אחרי מיתתם. 'אור החיים' הקדוש

 

עוד תרמוז הפרשה כולה על בריאת האדם כי הוא עיקר תכלית הבריאה. על זה הדרך: ''בְּרֵאשִׁית'', כשברא ה' את האדם, בראו ממקור הרוחניות הרמוז בתיבת ''הַשָּׁמַיִם''. וממקור הרוחניות הרמוז בתיבת ''הָאָרֶץ''. ותמצא שרמזו רז''ל (סנהדרין צא:): ממה שאמר הכתוב: ''יִקְרָא אֶל הַשָּׁמַיִם מֵעָל'' - שהוא הרוח ''וְאֶל הָאָרֶץ'' - הוא הגוף הבנוי מהארץ.
ורצונו יתברך בזה, שעל ידי מעשה האדם יתעצם להפוך החומר, שהוא הגוף, עד שיהיה נחשב צורה. והנה תמצא (שבת קנב:): שהצדיקים אינם חוזרים להיות עפר, כי זככו החומר שלהם עד שנעשה רוחני. כמו שכתב הר''י עראמה ז''ל וזה לשונו: 'והתעצמות השלמים לעשות החומר לצורה' עכ''ל.
ולזה אמרו ז''ל (ברכות יח.): ש'צדיקים במיתתן נקראו חיים', כי חלק הגשם נעשה רוחני המתיחס אל החיים. והרשעים בחייהם קרואים מתים, לצד שגם הרוחניות שלהם נתגשם ונעשה ''אָרֶץ'' המתיחס אל הדומם שהוא מת.
וב' מדות אלו רמזם באומרו: ''אֵת הַשָּׁמַיִם וְאֵת הָאָרֶץ'' על זה הדרך: אם זכו?! הרי הם מסמיכים חלק הגשם שבהם הרמוז אל ''הָאָרֶץ''. מחברים אותו ונעשה חומוניא אחת עם ''הַשָּׁמַיִם''. ואם לא זכו?! הרי הם מהפכים חלק הרוחניות שבהם לבחינת ''הָאָרֶץ''.
''וְחשֶׁךְ'', שהוא יצר הרע הנקרא בדברי קדשם (זוהר ח''א סג): 'דמחשיך אנפי דבריתא'.
''עַל פְּנֵי תְהוֹם'' וקרא לגוף ''תְהוֹם'' בהיותו בולע תמיד. ומצד היצר הרע, שהוא חושך ''וְרוּחַ אֱלֹקִים'' הנתנת בו ''מְרַחֶפֶת עַל פְּנֵי הַמָּיִם'', כי לא מצאה הרוח ''מָנוֹחַ לְכַף רַגְלָהּ'' כי היצר גרשה והורמה ממקום הנחתה וישכון שם החושך שהוא יצר הרע ונשארת הנפש ''מְרַחֶפֶת עַל פְּנֵי הַמָּיִם'', הם מים הזדונים שהם כחות של טומאה.

הוספת תגובה


לקישורים נוספים...