איך את\ה מגדיר\ה את עצמך??חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

חברים

המלך פאר (71)
ברק יוסף (42)
good123 (41)
doron (28)
בנדורה (47)
DL2000 (40)
zhadik (49)
CAFEZOHAR (42)
לתמונות נוספות...

צלאת דאר נחום – כומס

ראשי >יהדות לוב>צלאת דאר נחום – כומס
bgy
צלאת דאר נחום – כומס


תאריך:   12/01/2004

בית הכנסת המרכזי של העיירה כומס

לחץ על התמונה כדי להגדיל אותה

פנים בית הכנסת "דאר נחום" בכומס. צולם בשנות ה 20 של המאה ה 20.
 
 
 
"בית כנסתה המפואר של כומס. הוד והדר ותפארת, דוגמתם לא ראה יהודה מעולם. איזה גובה ואיזה רחבות ידיים! איזה חלל גדול ועצום המעפיל למעלה! אתה מלחש לחישה מבין שפתיך, והיא כמו מתפוצצת ברעמים רעמים, והדיה נחבטים בכתלים הנישאים, הממורקים, וחוזרים לאוזניך באלפי בני צליל...על בימת העץ הגדולה בטבורו של האולם, שעמודיה הגדולים והקטנים מחוטבים מעשה אמן, פיתוחים וציצים, פרחים וכפתורים, יושבים הנערים בשעת קריאת התורה בשתי שורות. כולם עדויי טליתותיהם הקטנות וסידורי-תורתם פתוחים לפניהם, והם מעיינים בעיניהם מילה במילה אחרי קריאת המקריא...
ופלא על גב פלא: ארון הקודש!
יהודה קרב אליו על בהונות. על מעלות השיש הרחבות המוליכות אליו לא ההין לעלות. עדמ למרגלותיהן, אסף סנטרו והתבונן. משני צידיו שני עמודי עץ מקולעים כצמה עבה, מתקלעים אל על עד לכותרותיהם הרחבות. ועל הכותרות שרועות כפות שני הלבאים, וכנפיהם פרושות אלה מול אלה ולצדדין, וסוככות על הארון מלמעלה. וסיבבו שישים מלוטשים, לוחות לוחות גדולים, מרובעים, ועוקיהם זורמים בתוכם לאלפים ולרבבות...
פרוכת כבדה ברקמת זהב צרוף ומעוטרות בגדלים מרשרשים, ובעת שהיא ניסוטית, כמו נפער מסך ענק מעל פני מחזה מרהיב וגלוי-עיניים: שתי דלתות של עץ, מחוטבות, מגולפות, מפותחות ועליהן כל רמות ציצים וניצנים, גביעים ופעמונים, כתרים ורימונים. לא תשבע עין בנאדם לראות ולא יימנו מרוב. ובהיפתח דלתות הקודש – בעומק אין שעירו של שלווה קדושה, עומדים ט"ו ספרי תורה! לבושים נרתיקיהם, עדויים במטפחות רקמה ומשי, עטורים בעטרות זהב וכסף, מכותרים בציצים ורימונים ופעמונים, בנוסעם הם משמי-עי-עי-מממם קוללל..."
כך מתאר באופן נפלא ומרגש הסופר מילא אהל בספרו איש נדהם את בית הכנסת דאר דחום בכומס. תאור זה וכן תיאוריהם של ר' מרדכי כהן זצ"ל והחוק פרופ' נחום סלושץ ז"ל בכתבי מסעותיהם בלוב, תמונת פנים בית הכנסת (זו המובאת כאן) ששמר אבי שלום בנעטיה ז"ל מכל משמר, תיאוריו וסיפוריו על בית הכנסת ריגשו אותי תמיד עוד מהיותי נער.
בית הכנסת דאר נחום, 14.5 מטר אורכו ו 11 מטר רחבו נבנה בשנת 1905 ע"י רפאל נחום, שמילא אחר צוואת אחיו המנוח מסעוד נחום. מסעוד, החל בבניה לאחר שהשיג במיוחד רשיון חתום ממלך קושטא והפעם ללא התנגדות מצד התושבים הערבים. הוא נלקח לבית עולמו בטרם השלים את עבודתו. תמיד חלמתי כי עוד יבוא יום ואוכל לחזור ולבקר בבית כנסת זה ביחד עם אבא.
אולם, כל עוד נעולים שערי לוב בפנינו, התחלנו לני כ 9 חודשים, בפעולות לשחזור בית הכנסת. בשילוב עם האומן, בן העדה, משה פנחסי הי"ו, אחיו מהנדס הבניין בנימין פנחסי הי"ו (שניהם ילידי העיירה כומס) ואבי ז"ל תוך תיחקור עד לפרטים הקטנים ביותר (כגון: מס' המושבים על כל ספסל, מס' המדרגות שהובילו לעליה, קוטר העמודים ועוד) הפכו העדויות לסקיצות ולאחר מכן לשרטוטים והתמונה נכון לעכשיו – מדהימה. הוכנו תוכניות מפורטות של המבנה, התיבה היפה, ארון הקודש על פיתוחיו המיוחחדים, עזרת הנשים והמקום ששימש לעריכת הצגות, המרפסת ששימשה לקידוש הלבנה ותשליך, החדר בו התפללו הוותיקין ובו היו התאים האישיים לטליתות, הבאר שהיתה תוך אחד החדרים בקומה התחתונה, ישיבתו של ר' שלום טייאר זצ"ל ועוד).
התגלתה עובדה מדהימה: היכל הקודש המפואר פנה לכיוןו אירופה – כיוון צפון!!! ולא לכיוון ירושלים כצפוי. הפתרון לכך, מסתבר, נעוץ בקיומה של הכנסייה בדיוק בכיוון בו היה אמור להיות מוצב ארון הקודש וכדי לא להראות כמתפללים לכיוון הכנסייה, הוצב הארון בכיוון בו הוצב. כ"כ, החלק העליון של הקומה השניה לא טוייל, כנראה זכר לחורבן כפי שהיה נהוג גם בבתי כנסת אחרים.
בשלב ראשון בדרך לשחזור בית הכנסת, יעשה שימוש בטכנולוגיית המציאות המדומה (עיבוד ממוחשב של תוכניות בית הכנסת שיאפשר "הקמת" בית הכנסת בצורה תלת-מימדית כמעט מציאותית) כך שאפשר יהיה להלך בפנים בית הכנסת ולחוות חוויה כמו-מציאותית כאילו הדבר נעשה במבנה "חי". בשלב ב' יבנה אי"ה מודל מוקטן כמו אלו המוצגים בבית התפוצות למי שביקר וראה. מעדויות שהגיעו למרכז עולה כי מבנה בית הכנסת שהיה שייך למשפחת נחום, נמכר בשנת 1962 בעודו ריק מתוכן, והוא משמש כיםו כבית משפט. לא ידוע לצערי, מה עלה בגורל התיבה והארון – אולי יש בכם היודע?
חלומי לחזור ולבקר בבית הכנסת ביחד עם אבי ז"ל לא יוכל להתקיים עקב פטירתו של אבי בעיצומו של השחזור. אולם חלום נוסף יש לי – הקמת מבנה זהה כאן בארץ ישראל שבחלקו ישמש גם כמרכז להנחלה ולשימור מורשת יהודי לוב. מי ייתן...
 
דגל ישראל מונף בבית הכנסת "דאר נחום" בחגיגות העצמאות הראשון של מדינת ישראל.  לחץ על התמונה כדי להגדיל אותה
דגל ישראל מונף בבית הכנסת "דאר נחום" בחגיגות העצמאות הראשון של מדינת ישראל.  לחץ על התמונה כדי להגדיל אותה
 
הוספת תגובה


לקישורים נוספים...