איך את\ה מגדיר\ה את עצמך??חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

חברים

המלך פאר (71)
ברק יוסף (42)
good123 (41)
doron (28)
בנדורה (47)
DL2000 (40)
zhadik (49)
CAFEZOHAR (42)
לתמונות נוספות...

מסע אל העבר

ראשי >יהדות לוב>מסע אל העבר
bgy
מסע אל העבר

מפגש שבט ה"מגידישים" במושב אלישמע

מחבר/מבצע:   תומר קרן
פורסם ב:   פיוז - ידיעות אחרונות 22.7.04
תאריך:   23/07/2004

 
לחץ על התמונה כדי להגדיל אותה
 שבט מגידיש (אלישמע) - כן ירבו
 
 
עבור רובנו עבודת השורשים היא חובה פדגוגית, שמעלה במרוצת הזמן הררי אבק על ניירות מצהיבים | אבל אצל מושיק מגידיש הובילה העבודה למפגש מרתק, בו נטלו חלק יותר מ 200 איש מחמישה דורות, ובמהלכו התגלו ניסים ונפלאות מחיי המשפחה.

רובכם בטח כבר הייתם בסרט הזה. המורה נכנסת יום אחד לכיתה ואומרת שיש לכם חודשיים להכיר את אילן היוחסין של המשפחה, ולדווח בחדווה על סבא אלכסנדר, שהגיע בעלייה הראשונה להיות חלוץ בפלשתינה ואכל בעיקר קדחת; או על דודה שולה, שהיתה סולנית ראשונה בגדוד נהגי הפרדות, ויש לה גם הוכחה מצולמת שבה המצח שלה מציץ בין יצחק שדה ויפה ירקוני.
אז מה עושים אחרי שהדבקנו בסלוטייפ רוטט את כל התמונות המצהיבות, הוספנו ביד רפה איור של אילן היוחסין המרשים, שמתפצל לכל קצות הארץ, ובמחווה  דיפלומטית מרגשת הקדשנו את העבודה לזכרה של סבתא ציונה, שלקתה במלריה קשה ולא זכתה להגיע,לרגע המרגש של הציון?
רובנו, לא, נעים להודות, גורסים את העבודה יחד עם העטיפה הקשיחה, או פשוט משליכים את הקלסר לבוידם, שם העובש והעכברים כבר יעשו את שלהם. אבל אצל מושיק מגידש בן ה 16 ממושב אלישמע, העבודה הזו הובילה למפגש מרגש של כל השבט הטריפולטאי: יותר ממאתיים איש שפרושים על פני חמישה דורות.
מושיק: כשהתחלתי לעבוד על עבודת השורשים, גיליתי דברים מדהימים שלא ידעתי על המשפחה שלי. כמו למשל שסבתא-רבא שלי נונה (רחל), שהתעוורה אחרי שעלתה לארץ מלוב, היתה ידועה כבעלת כוחות ניבוי ויכולת ריפוי נדירה. בעזרת צמחי מרפא היא עזרה לאנשים מכל הארץ שסבלו מכל מיני בעיות, מאהבה נכזבת ועד מחלות קשות.
"אומרים עליה שהיא ידעה להגיע למקומות שבחיים לא ביקרה בהם, וזיהתה את כל נכדיה למרות שמעולם לא ראתה אותם. שמעתי סיפורים משעשעים על מקומות רחוקים ועל אנשים שבכלל לא הכרתי, וזה עורר אצלי סקרנות גדולה לדעת עוד ועוד. אבא סיפר לי שפעם הם היו עורכים מפגשים של כל המשפחה, אבל לאט לאט המשפחה התרחבה מאוד, וזה כבר נהיה מסובך להפגיש את כולם.
חשבתי שזה יכול להיות נחמד אם כל המשפחה המורחבת תיפגש שוב, והצעתי לאבא שנארגן מפגש כדי שהדור הצעיר יוכל סוף-סוף להכיר את האנשים שמאחורי הסיפורים. אבא אמר לי שזה רעיון טוב, אבל דורש הרבה עבודה. יום אחד הוא היה בקורס שבו הטילו עליו לארגן פרויקט קהילתי גדול. הוא מיד חשב על המפגש המשפחתי וזכה לתגובות נלהבות מכל המשפחה".
בערב, שנערך השבוע, שיחזרו בני שבט מגידיש את המשחקים של פעם, אכלו מאכלים אותנטיים, צפו בתערוכה של סבא משה על יהדות לוב בשואה ולמדו על קרות המשפחה מימי החיים בלוב, דרך התקופה העותומנית ועד ימינו אנו.
לכבוד הערב חיברו המבוגרים שבחבורהשיר מיוחד לצעירים, עם כל'הביטויים הייחודיים של המשפחה והעדה. כדי שלא ישכחו את כל מה שראו, נאסף כל החומר המעניין בחוברת, שערכה רחל פרנקל על-פי עדויותיהם של הדודים אליהו, משה, אהרון, מיסה, יוסף ושמעון לבית מגידש. התחקיר, שישמש מן הסתם הרבה עבודות שורשים; שימש גם בסיס למופע אותנטי שהועלה בסוף הערב.
מחברי המופע, לאה תמם, ענבר חג'בי ומירי מגידש, פנו לצעירים במשפחה שהישתתפו בשירים וקטעי מחול אותנטיים - ואלו, מצידם, שמחו על ההזדמנות להתחבר לסיפורים ולקולות של פעם.
שני, בת 16, הופיעה בקטע מחול ששיחזר איך פעם הכינו קוסקוס: "במשך שנים כל מה שקלטתי מהשפה היו ביטויים יומיומיים, ופתאום אני שומעת כמה השפה עשירה וצבעונית. גם למדתי המון על ההווי של המשפחה. זה גרם לי להרגיש שאני חלק ממשהו גדול ויפה".
איה, בת 22: "הרבה שנים שמענו בדיחות שלא הבנו וסיפורים על מקומות שלא הכרנו. רק כשהתחלנו לעבוד על המופע, גילינו אילו חיים מדהימים היו להם. הם חיו בצנעה ובפשטות, אבל לא היה חסר להם שום דבר. לא היה להם אינטרנט וטלוויזיה, אבל הם נפגשו הרבה וזה דבר שמאוד חסר לנו היום".
החלק המרגש של הערב היה כשאור מגידש בת ה 16 הופיעה עם שיר שכתבה דודתה אורלי, נהרגה בתאונת דרכים, כשהיתה בגילה. את הלחן חיבר אהרון (רוני) מגידש, אביו של מושיק, שהיה אחראי גם על הצד הלוגיסטי של הערב.
אהרון: "לפני מותה ביקשה ממני אורלי שאלחין שיר שלה, ונתנה לי חוברת עם שירים שכתבה. אחרי התאונה חיפשתי את החוברת וגיליתי שכל מה שנשאר ממנה זה השיר הזה, "גלים בחלום", שבשבילי הוא כמו צוואה שלה. כשאור, שנקראה על שם אורלי, שרה את השיר, הרגשתי שסגרתי מעגל הגשמתי את חלומה".
עוד סגירת מעגל היתה בפינה של מזל כהן, שהולכת בדרכי סבתא נונה ומשתמשת גם היא בצמחי מרפא לטיפולים ורואה מונעת. כהן הציגה בערב סלסילות עם צמחי מרפא, כמו גדילן ונר הלילה, שמשמים אותה לעשיית משחות, קרמים וסבונים. היא גם סיפרה לכל מי שרצה לשמוע סיפורים מופלאים על סבתא נונה.
מזל: "אני נולדתי עם קיבה סגורה ופלטתי כל מה שנכנס לפי. מצבי היה קשה והרופאים לא ידעו מה לעשות, ואז סבתא נתנה לי תערובת צמחים שתוך זמן קצר ריפאה אותי. המקרה שלי השאיר את הרופאים המומים, ומכל הארץ הגיעו רופאים לשמוע מסבתא מה היא נתנה לי".

 
 
 
לחץ על התמונה כדי להגדיל אותה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
משה מגידיש מסביר ליד דגם העיירה שבנה במו ידיו, ובה היה מתגורר
 
 
 
הוספת תגובה


לקישורים נוספים...